ملزومات تامین موقعیت‌یاب برای ناوگان جاده‌ای و هزینه‌ ی نصب GPS

بنا به اظهارات معاون برنامه ریزی سازمان حمل و نقل جاده ای- شهرام آدم‌نژاد - خودروهای نیمه سنگین و سنگین باربری و مسافربری که با سوخت نفت‌گاز‌ در بخش برون‌شهری و درون شهری فعالیت می‌کنند، مشمول طرح تخصیص سوخت بر اساس پیمایش ناوگان هستند.

وی اضافه نمود که برای ممانعت از قاچاق سوخت و فروش غیرقانونی آن، سوخت خودروهای سنگین فقط بر مبنا کارکرد به آنها داده می‌شود‌ در این راستا میزان پیماش آنها از طریق جی پی اس قابل مشاهده است.

آدم نژاد با اشاره به اینکه این خودروها مکلف به نصب سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی می باشند، به مزایای آن اشاره کرد و افزود: غیر از موارد ذکر شده، نصب موقعیت یاب به افزایش ایمنی، کاهش تصادفات و کاهش ساعت کارکرد رانندگان منجر می شود.

 

     

 

این سیستم در هر لحظه مکان ناوگان عمومی را همراه با میزان تردد آنها نشان می دهد.

وی افزود : طبق مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا نسبت به نصب موقعیت‌یاب (جی پی اس) بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی ملزم هستیم که اقدام کنیم.

همچنین عنوان کرد : دربخش اتوبوسهای بین‌شهری کل ناوگان مجهز به موقعیت‌یاب شده اند و درمابقی ناوگان نصب جی پی اس آغاز گشته است وتا سال آتی اکثریت ناوگان مجهز می شود. 

آدم نژاد ادامه داد:‌ امیدواریم اهتمام متولیان حمل و نقل درون ‌شهری را برای تجهیز ناوگان به  جی پی اس را شاهد باشیم. 

معاون برنامه ریزی سازمان حمل و نقل جاده ای در رابطه با هزینه نصب جی پی اس ها توضیح داد که این موضوع بستگی به خدماتی که دریافت می‌کنند دارد وتقریبا ده میلیون ریال ( یک میلیون تومان ) خواهد بود. 

آدم نژاد افزود در زمینه تامین دستگاه های مذکور یک شرکت انحصاری در این بخش نداریم و ‌این تجهیزات باید حتماً ساخت ایران باشند و بخشی از مشخصات آن را مانند نحوه نصب و خدمات پس از فروش و حقوق مصرف‌کننده توسط خود ما تعیین می شود.

 منبع  :خبرگزاری فارس

 

لازم به ذکر است شرکت هوشمند نمایه افراز با تولید و عرضه ی دستگاه سپهتن HS-101 از تولید کنندگان و پیشروان این طرح ملی می باشد.