تجهیز بیش از ۱۶۰ پاسگاه پلیس راه به سپهتن/سامانه سپهتن در بخش حمل کالا راه‌اندازی می‌شود

جواد هدایتی با اشاره به اتمام عملیات نصب سامانه سپهتن در ناوگان اتوبوس‌رانی بین‌شهری کشور اظهار داشت: هم‌اکنون در حال ارزیابی میزان اثربخشی این سامانه و همچنین توسعه آن در بخش بار هستیم.

وی اضافه کرد استفاده از سامانه سپهتن در بخش بار از سوی دولت اجباری شده است و بر این اساس تمام وسایل نقلیه گازوئیل سوز باید به سامانه ردیابی مجهز شوند که تمام این موارد با نصب سامانه سپهتن حاصل می‌شود.

هدایتی افزود با توجه به گذشته نزدیک به ۴ ماه از نصب سامانه سپهتن در اتوبوس‌ها و باگذشت حدود یک سال از اجرای طرح می‌توان از گزارش‌های دریافتی میزان اثربخشی این سامانه را استخراج و اعلام کرد؛ اما طبق گزارش‌های واصله از سوی رانندگان،‌این سامانه توانسته تأثیر قابل‌توجهی در کاهش مکالمات تلفنی در زمان رانندگی و رفتارهای پرخطر داشته است.

 

مدیر کل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به تعداد پاسگاه‌های مجهز به سامانه سپهتن بیان داشت: از مجموع ۲۳۰ پاسگاه پلیس‌راه موجود در شبکه راه‌های کشور، هم‌اکنون تعداد پاسگاه‌های مجهز به این سامانه به بیش از ۱۶۰ عدد رسیده است؛ اما نکته قابل‌توجه عدم اتکای این سامانه به پاسگاه‌های پلیس راه است زیرا اطلاعات از طریق پوشش شبکه GPRS نیز قابلیت انتقال دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما به دنبال افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌های این سامانه هستیم تا بتواند به‌عنوان سامانه محوری پلیس راهور ناجا ایفای نقش کند.

هدایتی یادآور شد: علاوه بر سامانه سپهتن، سامانه توزین در حال حرکت، دوربین‌های ثبت تخلف عبور و مرور به‌علاوه ارتقا وضعیت معاینه فنی خودروهای سنگین در کشور و نظام ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای رانندگان عمومی مبتنی بر سنجش و مهارت نیز در حال بررسی و پیگیری قرار دارد.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی